Zdjęcia do dowodu i paszportu

Zdjęcia, które obecnie obowiązują w dowodach osobistych i paszportach to tzw zdjęcia biometryczne, a ich wzór dokładnie został określony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W związku z tym, że powyższymi dokumentami będziemy posługiwać się przez kolejnych dziesięć lat, warto się do nich odrobinę przygotować.

Przede wszystkim zadbajmy o to, aby na zdjęcia przyjść wypoczętym. Obiektyw doskonale wychwyci nasze zmęczenie na twarzy. Starajmy się też nie wchodzić do studia fotograficznego z tzw. biegu, ponieważ twarz będzie zaczerwieniona, a w okresie letnim będziemy po prostu błyszczeć od potu.

Jak się ubrać do zdjęć?

Szczerze mówiąc nie ma to większego znaczenia, w kadrze widoczna jest praktycznie sama głowa, szyja i najczęściej górna część ramion. W przypadku panów nie ma się co silić na zestawienie: koszula, krawat + marynarka, ponieważ w większości przypadków widoczna jest tylko górna część kołnierzyka koszuli 😉

Makijaż

Warto postarać się wykonanie matowego makijażu przed wizytą w studio, nie szalejmy z mocnymi konturami oraz kontrastowymi cieniami. Nasza twarz ma wyglądać naturalnie, dlatego przesadny makijaż jest niewskazany.

Co z okularami?

Jeżeli nosisz okulary korekcyjne, to jest dopuszczalne wykonanie zdjęcia w okularach pod warunkiem, że w szkłach nie będą odbijały się refleksy świetlne, a oczy będą dobrze widoczne. Możesz również mieć założone soczewki kontaktowe –  jeśli nie zmieniają one naturalnego kształtu i koloru twoich oczu. Inaczej sprawa się ma do ciemnych okularów, jeżeli z powodu wrodzonych lub nabytych wad wzroku musisz nosić ciemne okulary, to mogą one pozostać na zdjęciu, jednak przy składaniu wniosku będzie potrzebne odpowiednie zaświadczenie lekarskie.

Kolczyki

Zgodnie z przepisami możemy mieć na zdjęciach kolczyki, ale tu również jest warunek! Nie mogą one zasłaniać owalu twarzy ani zaburzać jednolitego białego tła. Tak więc niewielka biżuteria na uszach jest dozwolona.

Nakrycie głowy

Zdjęcia należy wykonać bez nakrycia głowy. Jedynie z przyczyn religijnych, po przedstawieniu odpowiedniego zaświadczenia o przynależności do danej religii, zdjęcie może zostać wykonane w nakryciu głowy, jednak twarz musi pozostać odsłonięta.

Uszy. Widoczne czy nie?

Wbrew obiegowej opinii uszy nie muszą być widoczne na zdjęciach biometrycznych i mogą pozostać całkowicie zakryte przez włosy.

Parametry zdjęć biometrycznych

Wymiary to 35x45mm.

Twarz skierowana na wprost w obiektyw.

Widoczny owal twarzy

Głowa nie może być przechylona

Osoba fotografowana musi mieć naturalny wyraz twarzy (niedopuszczalny jest wyraźny uśmiech, czy gesty mimiczne), usta zamknięte

Oczy i brwi muszą być całkowicie widoczne, nie jest natomiast konieczne odsłanianie całego czoła.

Uszy nie muszą być widoczne.

Twarz musi być oświetlona równomiernie, nie dopuszczalne są cienie czy odblaski na skórze.

Zdjęcie musi być ostre i odwzorowywać naturalny kolor skóry.

Bez ozdób we włosach.

Tło białe, oświetlone jednolicie.

Poniżej znajdują się maski dowodowo – paszportowe oraz przykłady prawidłowo oraz nieprawidłowo wykonanych zdjęć.

Zdjęcia biometryczne

 

Prawidłowo wykonane zdjęcia

Zdjęcie do dowodu

Nieprawidłowo wykonane zdjęcia

Zdjęcia do dowodu, nieprawidłowe

 

Zdjęcia biometryczne dzieci

W przypadku dzieci do piątego roku życia nie obowiązują zasady wykonywania zdjęć takie jak dla pozostałych osób. Najważniejsze aby tło było jednorodne i jasne,a dziecko w miarę możliwości miało twarz skierowaną w obiektyw. Nie musi być idealnie równo. W kadrze nie mogą znajdować się inne osoby, a twarz nie mogą zasłaniać żadne przedmioty.

 

Zdjęcia do dowodu dzieci

 

Przedstawione powyżej zdjęcia to oficjalne materiały MSWiA ze strony: https://www.gov.pl/web/mswia.